ORRC Best Dam Walk Results, September 22, 2007 - 10k

Age Group Results
Gender Results
Database Results
Best Dam Run Results

verall                                                                             Gender     Age
Place     Name                      City              Age Cat   Pace      Time      Place     Place

1    Allen Sandstrom               Beaverton OR        69  M12   11:24     1:10:42   1/18 1/0
2    Valerie Pratt                 Tualatin OR         45  F8    12:15     1:15:58   1/53 1/0
3    Pat Gutt                      Portland OR         59  F10   12:15     1:15:58   2/53 1/0
4    Christine Bierman             Estacada OR         50  F9    12:23     1:16:47   3/53 1/0
5    Robin Anderson                Colton OR           48  F8    12:23     1:16:48   4/53 2/0
6    Leslie O'neill                Sandy OR            49  F8    12:42     1:18:43   5/53 3/0
7    Cherie Lingelbach             West Linn OR        52  F9    12:55     1:20:05   6/53 2/0
8    Caye Poe                      Dayton OR           65  F12   12:57     1:20:17   7/53 1/0
9    Richard Bemrose               Gresham OR          65  M12   12:58     1:20:21   2/18 2/0
10   Toren Anderson                Saint Helens OR     15  M2    12:58     1:20:22   3/18 1/0
11   Bruce Pook                    Kennewick WA        46  M8    13:09     1:21:29   4/18 1/0
12   Cheryl Johnson                Molalla OR          44  F7    13:14     1:22:04   8/53 1/0
13   Beverly Mccabe                Fruitland ID        68  F12   13:19     1:22:32   9/53 2/0
14   Cindy Tyson                   Bothell WA          48  F8    13:24     1:23:06   10/53 4/0
15   Ann Denman                    Estacada OR         49  F8    13:31     1:23:47   11/53 5/0
16   Carol Joy Craig               Portland OR         66  F12   13:39     1:24:41   12/53 3/0
17   Gunther Goos                  Estacada OR         71  M13   13:42     1:24:56   5/18 1/0
18   Sandy Floyd                   Beavercreek OR      52  F9    13:48     1:25:34   13/53 3/0
19   Jo Ann Johnson                Portland OR         39  F6    13:49     1:25:39   14/53 1/0
20   Joan Johnson                  Estacada OR         64  F11   13:54     1:26:09   15/53 1/0
21   Barbara Apa                   Colton OR           55  F10   14:02     1:27:03   16/53 2/0
22   Rebecca Somerville            Estacada OR         46  F8    14:03     1:27:07   17/53 6/0
23   Michael Schlabach             Colton OR           53  M9    14:03     1:27:08   6/18 1/0
24   Gary Baldwin                  Portland OR         60  M11   14:09     1:27:46   7/18 1/0
25   Tom Getten                    Estacada OR         46  M8    14:10     1:27:48   8/18 2/0
26   Janice Hammond                Estacada OR         40  F7    14:10     1:27:49   18/53 2/0
27   Charles Comfort               Newberg OR          43  M7    14:15     1:28:22   9/18 1/0
28   Sarah Lee                     Roseburg Or         39  F6    14:19     1:28:43   19/53 2/0
29   Jean Lensch                   Eagle Creek OR      48  F8    14:25     1:29:24   20/53 7/0
30   Dennie Daum                   Portland OR         52  M9    14:47     1:31:36   10/18 2/0
31   Angela Powell                 Myrtle Creek OR     26  F4    15:06     1:33:39   21/53 1/0
32   Jocelyne Callard              Roseburg OR         53  F9    15:06     1:33:40   22/53 4/0
33   Liz Myers                     Estacada OR         49  F8    15:23     1:35:20   23/53 8/0
34   Elizabeth Van Beek            Sandy OR            73  F13   15:23     1:35:20   24/53 1/0
35   Rebecca Shierman              Eagle Creek OR      58  F10   15:27     1:35:46   25/53 3/0
36   Susan Fugate                  Portland OR         56  F10   15:27     1:35:47   26/53 4/0
37   Cheri Hunter                  Eagle Creek OR      50  F9    15:34     1:36:31   27/53 5/0
38   Daryl Fischer                 Milwaukie OR        59  M10   15:34     1:36:31   11/18 1/0
39   Danielle Pook                 Kennewick WA        16  F2    15:46     1:37:44   28/53 1/0
40   Patty Pook                    Kennewick WA        46  F8    15:46     1:37:45   29/53 9/0
41   Dorie Hughes                  Stanfield OR        45  F8    15:50     1:38:12   30/53 10/0
42   Daisy Teske                   Oregon City OR      57  F10   15:55     1:38:42   31/53 5/0
43   Joann Schaefer                Oregon City OR      63  F11   15:55     1:38:43   32/53 2/0
44   Veronica Bouck                Eagle Creek OR      35  F6    16:05     1:39:41   33/53 3/0
45   Chris Del Sol                 Vancouver WA        40  F7    16:05     1:39:41   34/53 3/0
46   Mary Anderson                 Portland OR         53  F9    16:17     1:40:54   35/53 6/0
47   Kristen Chancellor            Portland OR         32  F5    16:19     1:41:08   36/53 1/0
48   Charlotte Gant                Estacada OR         32  F5    16:19     1:41:08   37/53 2/0
49   Ingrid Grutter                Portland OR         49  F8    16:34     1:42:44   38/53 11/0
50   Susan Klaetsch                Estacada OR         50  F9    16:35     1:42:50   39/53 7/0
51   Gayle Zenor                   Estacada OR         54  F9    16:36     1:42:56   40/53 8/0
52   Michaele Gregg                Eagle Creek OR      55  F10   16:39     1:43:16   41/53 6/0
53   Sharon Kerchal                Milwaukie OR        68  F12   16:40     1:43:18   42/53 4/0
54   Margaret Robinson             Oak Grove OR        61  F11   16:40     1:43:18   43/53 3/0
55   Matthew Ashling               Portland OR         6   M1    16:42     1:43:30   12/18 1/0
56   Krystal Ashling               Portland OR         59  F10   16:42     1:43:30   44/53 7/0
57   Shirley Mattes                Estacada OR         60  F11   16:56     1:44:58   45/53 4/0
58   William Mattes                Estacada OR         57  M10   16:56     1:44:58   13/18 2/0
59   Kelly Reed                    Estacada or         41  M7    17:14     1:46:54   14/18 2/0
60   Mickie Reed                   Estacada Or         42  F7    17:15     1:46:54   46/53 4/0
61   Patricia Lightfoot            Newberg OR          66  F12   17:24     1:47:52   47/53 5/0
62   Richard Lightfoot             Newberg OR          67  M12   17:24     1:47:53   15/18 3/0
63   David Anderson                Estacada OR         12  M1    17:33     1:48:51   16/18 2/0
64   Kyle Clemmer                  Estacada OR         12  M1    17:34     1:48:54   17/18 3/0
65   Taylor-nicol Reed             Estacada or         16  F2    17:50     1:50:34   48/53 2/0
66   Emma-leigh Reed               Estacada Or         15  F2    17:51     1:50:38   49/53 3/0
67   Vickie Perryman               Redmond OR          36  F6    17:53     1:50:51   50/53 4/0
68   Cheryl Smelser                Estacada OR         61  F11   17:53     1:50:52   51/53 5/0
69   Susan Petersen                Milwaukie OR        59  F10   18:41     1:55:47   52/53 8/0
70   Jeanne Lang                   Happy Valley OR     59  F10   18:41     1:55:48   53/53 9/0
71   Curt Dewees                   Portland OR         44  M7    23:42     2:26:58   18/18 3/0

Best Dam Run 10K Walk AGE GROUP RESULTS

Female 15-19
1    Danielle Pook       Kennewick WA        16  F2    15:46     1:37:44   39        28/53
2    Taylor-nicol Reed   Estacada or         16  F2    17:50     1:50:34   65        48/53
3    Emma-leigh Reed     Estacada Or         15  F2    17:51     1:50:38   66        49/53


Female 20 - 30  
1    Angela Powell       Myrtle Creek OR     26  F4    15:06     1:33:39   31        21/53


Female 31- 35  
1    Kristen Chancellor  Portland OR         32  F5    16:19     1:41:08   47        36/53
2    Charlotte Gant      Estacada OR         32  F5    16:19     1:41:08   48        37/53


Female 36-39 
1    Jo Ann Johnson      Portland OR         39  F6    13:49     1:25:39   19        14/53
2    Sarah Lee           Roseburg Or         39  F6    14:19     1:28:43   28        19/53
3    Veronica Bouck      Eagle Creek OR      35  F6    16:05     1:39:41   44        33/53
4    Vickie Perryman     Redmond OR          36  F6    17:53     1:50:51   67        50/53


Female 40 - 44  
1    Cheryl Johnson      Molalla OR          44  F7    13:14     1:22:04   12        8/53
2    Janice Hammond      Estacada OR         40  F7    14:10     1:27:49   26        18/53
3    Chris Del Sol       Vancouver WA        40  F7    16:05     1:39:41   45        34/53
4    Mickie Reed         Estacada Or         42  F7    17:15     1:46:54   60        46/53


Female 45 - 49 
1    Valerie Pratt       Tualatin OR         45  F8    12:15     1:15:58   2         1/53
2    Robin Anderson      Colton OR           48  F8    12:23     1:16:48   5         4/53
3    Leslie O'neill      Sandy OR            49  F8    12:42     1:18:43   6         5/53
4    Cindy Tyson         Bothell WA          48  F8    13:24     1:23:06   14        10/53
5    Ann Denman          Estacada OR         49  F8    13:31     1:23:47   15        11/53
6    Rebecca Somerville  Estacada OR         46  F8    14:03     1:27:07   22        17/53
7    Jean Lensch         Eagle Creek OR      48  F8    14:25     1:29:24   29        20/53
8    Liz Myers           Estacada OR         49  F8    15:23     1:35:20   33        23/53
9    Patty Pook          Kennewick WA        46  F8    15:46     1:37:45   40        29/53
10   Dorie Hughes        Stanfield OR        45  F8    15:50     1:38:12   41        30/53
11   Ingrid Grutter      Portland OR         49  F8    16:34     1:42:44   49        38/53


Female 50 - 54  
1    Christine Bierman   Estacada OR         50  F9    12:23     1:16:47   4         3/53
2    Cherie Lingelbach   West Linn OR        52  F9    12:55     1:20:05   7         6/53
3    Sandy Floyd         Beavercreek OR      52  F9    13:48     1:25:34   18        13/53
4    Jocelyne Callard    Roseburg OR         53  F9    15:06     1:33:40   32        22/53
5    Cheri Hunter        Eagle Creek OR      50  F9    15:34     1:36:31   37        27/53
6    Mary Anderson       Portland OR         53  F9    16:17     1:40:54   46        35/53
7    Susan Klaetsch      Estacada OR         50  F9    16:35     1:42:50   50        39/53
8    Gayle Zenor         Estacada OR         54  F9    16:36     1:42:56   51        40/53


Female 55 - 59  
1    Pat Gutt            Portland OR         59  F10   12:15     1:15:58   3         2/53
2    Barbara Apa         Colton OR           55  F10   14:02     1:27:03   21        16/53
3    Rebecca Shierman    Eagle Creek OR      58  F10   15:27     1:35:46   35        25/53
4    Susan Fugate        Portland OR         56  F10   15:27     1:35:47   36        26/53
5    Daisy Teske         Oregon City OR      57  F10   15:55     1:38:42   42        31/53
6    Michaele Gregg      Eagle Creek OR      55  F10   16:39     1:43:16   52        41/53
7    Krystal Ashling     Portland OR         59  F10   16:42     1:43:30   56        44/53
8    Susan Petersen      Milwaukie OR        59  F10   18:41     1:55:47   69        52/53
9    Jeanne Lang         Happy Valley OR     59  F10   18:41     1:55:48   70        53/53


Female 60 - 64
1    Joan Johnson        Estacada OR         64  F11   13:54     1:26:09   20        15/53
2    Joann Schaefer      Oregon City OR      63  F11   15:55     1:38:43   43        32/53
3    Margaret Robinson   Oak Grove OR        61  F11   16:40     1:43:18   54        43/53
4    Shirley Mattes      Estacada OR         60  F11   16:56     1:44:58   57        45/53
5    Cheryl Smelser      Estacada OR         61  F11   17:53     1:50:52   68        51/53


Female 65 - 69  
1    Caye Poe            Dayton OR           65  F12   12:57     1:20:17   8         7/53
2    Beverly Mccabe      Fruitland ID        68  F12   13:19     1:22:32   13        9/53
3    Carol Joy Craig     Portland OR         66  F12   13:39     1:24:41   16        12/53
4    Sharon Kerchal      Milwaukie OR        68  F12   16:40     1:43:18   53        42/53
5    Patricia Lightfoot  Newberg OR          66  F12   17:24     1:47:52   61        47/53


Female 70+
1    Elizabeth Van Beek  Sandy OR            73  F13   15:23     1:35:20   34        24/53


Male  5- 14
1    Matthew Ashling     Portland OR         6   M1    16:42     1:43:30   55        12/18
2    David Anderson      Estacada OR         12  M1    17:33     1:48:51   63        16/18
3    Kyle Clemmer        Estacada OR         12  M1    17:34     1:48:54   64        17/18


Male 15 - 19  
1    Toren Anderson      Saint Helens OR     15  M2    12:58     1:20:22   10        3/18


Male 40 - 44
1    Charles Comfort     Newberg OR          43  M7    14:15     1:28:22   27        9/18
2    Kelly Reed          Estacada or         41  M7    17:14     1:46:54   59        14/18
3    Curt Dewees         Portland OR         44  M7    23:42     2:26:58   71        18/18


Male 45 - 50  
1    Bruce Pook          Kennewick WA        46  M8    13:09     1:21:29   11        4/18
2    Tom Getten          Estacada OR         46  M8    14:10     1:27:48   25        8/18


Male 50 - 54  
1    Michael Schlabach   Colton OR           53  M9    14:03     1:27:08   23        6/18
2    Dennie Daum         Portland OR         52  M9    14:47     1:31:36   30        10/18


Male 56 - 59
1    Daryl Fischer       Milwaukie OR        59  M10   15:34     1:36:31   38        11/18
2    William Mattes      Estacada OR         57  M10   16:56     1:44:58   58        13/18


Male  60 - 64 
1    Gary Baldwin        Portland OR         60  M11   14:09     1:27:46   24        7/18


Male 65 - 69   
1    Allen Sandstrom     Beaverton OR        69  M12   11:24     1:10:42   1         1/18
2    Richard Bemrose     Gresham OR          65  M12   12:58     1:20:21   9         2/18
3    Richard Lightfoot   Newberg OR          67  M12   17:24     1:47:53   62        15/18


Male 70+
1    Gunther Goos        Estacada OR         71  M13   13:42     1:24:56   17        5/18


Best Dam Run 10K Walk GENDER RESULTS

1    Valerie Pratt       Tualatin OR         45  F8    12:15     1:15:58   1/0       1/18
2    Pat Gutt            Portland OR         59  F10   12:15     1:15:58   1/0       2/18
3    Christine Bierman   Estacada OR         50  F9    12:23     1:16:47   1/0       3/18
4    Robin Anderson      Colton OR           48  F8    12:23     1:16:48   2/0       4/18
5    Leslie O'neill      Sandy OR            49  F8    12:42     1:18:43   3/0       5/18
6    Cherie Lingelbach   West Linn OR        52  F9    12:55     1:20:05   2/0       6/18
7    Caye Poe            Dayton OR           65  F12   12:57     1:20:17   1/0       7/18
8    Cheryl Johnson      Molalla OR          44  F7    13:14     1:22:04   1/0       8/18
9    Beverly Mccabe      Fruitland ID        68  F12   13:19     1:22:32   2/0       9/18
10   Cindy Tyson         Bothell WA          48  F8    13:24     1:23:06   4/0       10/18
11   Ann Denman          Estacada OR         49  F8    13:31     1:23:47   5/0       11/18
12   Carol Joy Craig     Portland OR         66  F12   13:39     1:24:41   3/0       12/18
13   Sandy Floyd         Beavercreek OR      52  F9    13:48     1:25:34   3/0       13/18
14   Jo Ann Johnson      Portland OR         39  F6    13:49     1:25:39   1/0       14/18
15   Joan Johnson        Estacada OR         64  F11   13:54     1:26:09   1/0       15/18
16   Barbara Apa         Colton OR           55  F10   14:02     1:27:03   2/0       16/18
17   Rebecca Somerville  Estacada OR         46  F8    14:03     1:27:07   6/0       17/18
18   Janice Hammond      Estacada OR         40  F7    14:10     1:27:49   2/0       18/18
19   Sarah Lee           Roseburg Or         39  F6    14:19     1:28:43   2/0       19/18
20   Jean Lensch         Eagle Creek OR      48  F8    14:25     1:29:24   7/0       20/18
21   Angela Powell       Myrtle Creek OR     26  F4    15:06     1:33:39   1/0       21/18
22   Jocelyne Callard    Roseburg OR         53  F9    15:06     1:33:40   4/0       22/18
23   Liz Myers           Estacada OR         49  F8    15:23     1:35:20   8/0       23/18
24   Elizabeth Van Beek  Sandy OR            73  F13   15:23     1:35:20   1/0       24/18
25   Rebecca Shierman    Eagle Creek OR      58  F10   15:27     1:35:46   3/0       25/18
26   Susan Fugate        Portland OR         56  F10   15:27     1:35:47   4/0       26/18
27   Cheri Hunter        Eagle Creek OR      50  F9    15:34     1:36:31   5/0       27/18
28   Danielle Pook       Kennewick WA        16  F2    15:46     1:37:44   1/0       28/18
29   Patty Pook          Kennewick WA        46  F8    15:46     1:37:45   9/0       29/18
30   Dorie Hughes        Stanfield OR        45  F8    15:50     1:38:12   10/0      30/18
31   Daisy Teske         Oregon City OR      57  F10   15:55     1:38:42   5/0       31/18
32   Joann Schaefer      Oregon City OR      63  F11   15:55     1:38:43   2/0       32/18
33   Veronica Bouck      Eagle Creek OR      35  F6    16:05     1:39:41   3/0       33/18
34   Chris Del Sol       Vancouver WA        40  F7    16:05     1:39:41   3/0       34/18
35   Mary Anderson       Portland OR         53  F9    16:17     1:40:54   6/0       35/18
36   Kristen Chancellor  Portland OR         32  F5    16:19     1:41:08   1/0       36/18
37   Charlotte Gant      Estacada OR         32  F5    16:19     1:41:08   2/0       37/18
38   Ingrid Grutter      Portland OR         49  F8    16:34     1:42:44   11/0      38/18
39   Susan Klaetsch      Estacada OR         50  F9    16:35     1:42:50   7/0       39/18
40   Gayle Zenor         Estacada OR         54  F9    16:36     1:42:56   8/0       40/18
41   Michaele Gregg      Eagle Creek OR      55  F10   16:39     1:43:16   6/0       41/18
42   Sharon Kerchal      Milwaukie OR        68  F12   16:40     1:43:18   4/0       42/18
43   Margaret Robinson   Oak Grove OR        61  F11   16:40     1:43:18   3/0       43/18
44   Krystal Ashling     Portland OR         59  F10   16:42     1:43:30   7/0       44/18
45   Shirley Mattes      Estacada OR         60  F11   16:56     1:44:58   4/0       45/18
46   Mickie Reed         Estacada Or         42  F7    17:15     1:46:54   4/0       46/18
47   Patricia Lightfoot  Newberg OR          66  F12   17:24     1:47:52   5/0       47/18
48   Taylor-nicol Reed   Estacada or         16  F2    17:50     1:50:34   2/0       48/18
49   Emma-leigh Reed     Estacada Or         15  F2    17:51     1:50:38   3/0       49/18
50   Vickie Perryman     Redmond OR          36  F6    17:53     1:50:51   4/0       50/18
51   Cheryl Smelser      Estacada OR         61  F11   17:53     1:50:52   5/0       51/18
52   Susan Petersen      Milwaukie OR        59  F10   18:41     1:55:47   8/0       52/18
53   Jeanne Lang         Happy Valley OR     59  F10   18:41     1:55:48   9/0       53/18

1    Allen Sandstrom     Beaverton OR        69  M12   11:24     1:10:42   1/0       1/18
2    Richard Bemrose     Gresham OR          65  M12   12:58     1:20:21   2/0       2/18
3    Toren Anderson      Saint Helens OR     15  M2    12:58     1:20:22   1/0       3/18
4    Bruce Pook          Kennewick WA        46  M8    13:09     1:21:29   1/0       4/18
5    Gunther Goos        Estacada OR         71  M13   13:42     1:24:56   1/0       5/18
6    Michael Schlabach   Colton OR           53  M9    14:03     1:27:08   1/0       6/18
7    Gary Baldwin        Portland OR         60  M11   14:09     1:27:46   1/0       7/18
8    Tom Getten          Estacada OR         46  M8    14:10     1:27:48   2/0       8/18
9    Charles Comfort     Newberg OR          43  M7    14:15     1:28:22   1/0       9/18
10   Dennie Daum         Portland OR         52  M9    14:47     1:31:36   2/0       10/18
11   Daryl Fischer       Milwaukie OR        59  M10   15:34     1:36:31   1/0       11/18
12   Matthew Ashling     Portland OR         6   M1    16:42     1:43:30   1/0       12/18
13   William Mattes      Estacada OR         57  M10   16:56     1:44:58   2/0       13/18
14   Kelly Reed          Estacada or         41  M7    17:14     1:46:54   2/0       14/18
15   Richard Lightfoot   Newberg OR          67  M12   17:24     1:47:53   3/0       15/18
16   David Anderson      Estacada OR         12  M1    17:33     1:48:51   2/0       16/18
17   Kyle Clemmer        Estacada OR         12  M1    17:34     1:48:54   3/0       17/18
18   Curt Dewees         Portland OR         44  M7    23:42     2:26:58   3/0       18/18
 
 


ORRC, 4840 SW Western Ave. #200, Beaverton, OR 97005 orrc@orrc.net